Kreslení - anatomie

23. července 2008 v 16:44 | MAKY.OREL |  Rady - Kreslení
Tenhle drobný výraz je jedna z nejdůležitějších věcí při kreslení živých tvorů. Anatomie zahrnuje postavení kostry, svalovou soustavu = tvar/stavba těla tvora. Je to jeden ze základních kamenů kresby. Tedy čím je silnější vaše znalost anatomie, tím lepší bude váš výtvor.
Samozřejmě si myslíte, že bez téhle věci se obejdete. Stačí přece kreslit, co vidím a nemůže to dopadnout špatně. I já obvykle kreslím výhradně, co vidím. Ono taky záleží na složitosti díla. Něco jiného je dělat morče, něco jiného koně. Někdy opravdu k obstojnému výsledku anatomii použít nemusíte. Ovšem pokud chcete kreslit opravdu dobře, tak aby vaše díla byla skutečně jako živá a navíc umět kreslit z paměti, pak se musíte naučit jisté zákonitosti anatomie.


1. Důležitá věc je že musíte u kreslení přemýšlet. Sedněte si ke kostře zvířete. Podle toho jaké chcete kreslit. Dívejte se jak je která kost dlouhá, kde jsou klouby a především kolik jich vůbec je. Už jsem viděla spoustu kreseb, kde autoři zapomínali u koní na spěnkový kloub ("kotník").
2. Nejde jen o kostru jako takovou. Důležité je, jak vypadá tělo ve finále, když se pokryje svaly a kůží. Všimněte si kolik kreseb je absolutně bez detailu, tělo zvířat jako kdyby bylo dokonale ploché. Svaly u zvířat vystupují, kůže tvoří záhyby. Pamatujte na to.
3. Ke kostře patří i lebka. Její tvar si snažte zapamatovat - každé zvíře má jinou, ale všichni podobnou. Lebka je jedním z hlavních poznávacích znamení zvířat.
4. Klouby mají omezenou pohyblivost. Např. čéška na koleni nikdy nedovolí, aby lýtko svíralo se spodkem stehna úhel větší než 180° (zkuste si natáhnout nohu a zvednout lýtko). Tím chci říct, abyste si nevymýšleli, co nejde. Kontrolujte, zda poloha zvířete odpovídá jeho možnostem.
Takže můj tip: kreslete občas bez předlohy pouze s vyobrazením kostry zvířete. Nikdo po vás nechce, abyste se naučili všechny kosti znát nazpaměť. Jde o to, abyste věděli, že jsou a jak fungují. Uvidíte, že s vytisklou kostrou budou vaše díla bez předlohy už na poprvé přinejmenším o 30% lepší (pokud budete kreslit podle vaší představivosti).
Pro fajnšmekry už se prodávají nejen modely lidí, ale i pohyblivé modely koní, podle kterých můžete kreslit. Ale vzhledem k jejich ceně si radši vytiskněte ten obrázek kostry a zapojte mozek (^_^)... nebo si udělejte nějaký primitivní model z papíru. Nemusí to být zrovna origami, spíš zmuchlejte papíry a oblepte je páskou.

Kůň

Anatomie koně (nejlepší jsou obrázky kostry které doplňuje obrys těla!)

Specialita koní spočívá především v tom, že jsou to kopytníci, což kromě absence prstů (ano, jeden mají...), znamená určité změny v kloubech končetin. Ve své podstatě je jejich počet téměř stejný - téměř znamená, že u nohou jeden přibývá. Koleno se tím pádem posouvá dolů a u zadních nohou má odlišnou pohyblivost (my krčíme dopředu, zadní noha kopytníka dozadu). Zápěstí se nám mění ve spěnkový kloub nad kopytem.
Výrazně se u koní projevují, stejně jako u většiny čtvernožců, ramena a pánev. Ty vstupují na těle obdobně jako u nás - ale museli byste si na koňská záda lehnout, aby to skutečně odpovídalo vám. Pod krkem se tedy na živém koni objevuje nepříliš vysoký ramenní hrbol a hruď je od zadku oddělena opět mírným výstupkem. Tyto výstupky se zvětšují a zmenšují během pohybu zvířete.
Lebka koně je mohutná a výrazně protažená. Naodčnicové oblouky jsou hodně výrazné. Čelo je z předu téměř ploché, neboť oči vystupují více do strany. Velká spodní čelist tvoří oblou velkou koňskou tvář, kterou je nutné pečlivě vykreslit.

Pes

Kostra psa je koňské podobná ale přesto je jiná.

Psi mají oproti koním posunuté koleno zadní nohy více dolů a přechod mezi stehnem a holení proto není tak výrazný. Tedy delší a mělčí oblouk. U psů je docela důležitá jedna drobnost - tvar tlap. Pokud kreslíte spíše komixové obrázky je to doslova rozhodují prvek. U psů bývá výrazné značení ramene a pánve na zádech spíše znakem podvyživenosti, takže v tomto směru je nutná opatrnost. Naopak přechod čela v tvář je více zkosený než u koní, kde nadočnicové oblouky tvoří spíše postranní výčnělky, tady naopak míří oči přímo dopředu a čelo je tak v otmto místě zkosené. Někdy mezi očima ař mírně propadlé.
Mnohé anatomické odlišnosti vyplívají z druhu plemene, jaké máte před sebou. Například u německých ovčáků se hodně projevuje sbíhání páteře k zemi - hřbet se jim postupně od ramene mírně svažuje. U loveckých plemen bez dlouhé srsti (zase napíšu bez srsti a bude mi řečeno, že jí taky mají...) se u jedinců v dobré kondici setkáme s propadlým břichem v kontrastu s výrazným vyklenutým hrudníkem. Koně jsou baculáčci, ale psi často působí v oblasti mezi zadníma nohama a hrudníkem až vychrtle. U psů může také být méně patrné zužování krku směrem ku hlavě.

Kočka

I kočka je trochu o nečem jiném. Všimněte si že nejnápadněji se mění na kostře zvířat lebka.

... in progress ...

Ptáci

Dávejte u ptáků pozor na stavbu křídla. Dívejte se jak křídla v různých pozicích mění.

Pozor na stavbu peří u různýh ptáků se liší (ne moc ale přeci).

... in progress ...
 Komentáře

1 pja pja | E-mail | Web | 24. července 2008 v 10:45 | Reagovat

zdař hale ty mi rikas ze nemam prejlewdny blog me je to jedno jestli si to myslis ale ostatnim se to mocx libi a avic si myslim ze neprehledny to tady mas ty!!! ne ja :-D

2 MAKY.OREL MAKY.OREL | Web | 24. července 2008 v 16:16 | Reagovat

Já to myslela v dobrém. Alespoň bych něco udělala s tím menu... Je mi jasné, že ti na blog hromada lidí napsala něco ve smyslu "máš krásný bloček koukni na můj pls", ale to jsou jen otřepaná klišé pro zvýšení návštěvnosti u nich (tak doufám, že se pletu když se domnívám, že to bereš vážně). A pokud si správný blogař, zamyslíš se důkladně nad každou kritikou. Tak se hned neurážej, když už něco podotknu :-)

Co se týče přehlednosti mého blogu nejsem na tom o moc hůř než ty. Mám sice víc rubrik, ale kdo je všímavý, ví, že dneska jsem jejich počet snižovala.

P.S.: Když už mě chceš něčím zchladit nepiš s překlepy (špatně se mi luští)...

3 Zuza Zuza | Web | 15. května 2009 v 16:19 | Reagovat

Desing krásný XD. To říkám já... O:)

Tak to je dobrý, dík za návod :D. Budu si na to dávat větší pozor, v hloubi duše to vím, ale je fakt, že při tom kreslení je potřeba hodně přemýšlet... Občas však, když kreslím podle obrázku, jsem úplně mimo xD. Vlastně je kreslení bez předlohy teď už pro mě ještě tvrdší oříšek, než bývávalo... Budu si to muset osvěžit a tohle mi snad pomůže O:)

4 Terka Terka | 14. října 2010 v 19:04 | Reagovat

krásný a zajímavý

5 Elie<Goofy<Boo Elie<Goofy<Boo | E-mail | Web | 12. ledna 2011 v 15:55 | Reagovat

tvuh blog je užasnej děkuju snad mi to pomuže...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.